Piknik historyczno-eksploracyjny „Śladami Wielkich Wojen – Puszcza Kurpiowska”.

Piknik historyczno- eksploracyjny odbył się 21 września 2019 r. w Zagrodzie Leśnej w Łęgu Starościńskim. Organizatorem było Ostrołęckie Stowarzyszenie Eksploracyjne. Tegoroczne hasło imprezy terenowej, która odbyła się na kurpiowszczyźnie brzmiało „Śladami Wielkich Wojen – Puszcza Kurpiowska”. Głównym jej celem było udokumentowanie śladów walk na terenach Gminy Lelis z okresu od potopu szwedzkiego do II wojny światowej. Szczególną uwagę zwrócono na wszelkie przedmioty pozostawione lub zagubione przez wojska, co może pozwolić historykom na odtworzenie trasy przemarszu, obozowisk lub potyczek. Do udziału zaproszono doświadczonych eksploratorów oraz młodzież m.in. z naszej szkoły, u której organizatorzy chcieli zaszczepić zapał „poszukiwacza, odkrywcy i pasjonata historii”.

Organizatorzy przygotowali dla młodzieży mapy z terenu poszukiwań, ukryte wskazówki i skarby będące nagrodą za kolejne etapy pokonywanej trasy podchodów. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Głównych zadaniem było odnalezienie ukrytej w lesie skrzyni ze skarbem oraz kluczem do niej. Mieli też okazję odnaleźć przy pomocy detektorów zakopane w ziemi metalowe elementy i rozwiązać przygotowane przez organizatorów zagadki. Aby uatrakcyjnić dzień uczestnicy przygotowali scenkę o tematyce historycznej, w której wyróżniono naszych uczniów: Kacpra Majewskiego z kl. VII, Annę Laskowską z kl. VIII oraz Patryka Olendra z kl. VIII.

W konkursie wiedzy historycznej najlepsi okazali się również nasi uczniowie:

• I miejsce Mateusz Białobrzewski kl. VII
  • II miejsce Kacper Majewski kl. VII
  • II miejsce Bartosz Laskowski kl. VII
  • IV miejsce Piotr Duszak kl. VII

Odbył się także konkurs na najlepszego poszukiwacza – eksploratora, gdzie uczestnik musiał zebrać jak najwięcej metalowych elementów ukrytych w ziemi, posługiwać się detektorem i pointerem. Tu znowu najlepsi byli nasi uczniowie:

• I miejsce Patryk Olender kl. VII
  • II miejsce Martyna Łępicka kl. VIII
  • III miejsce Anna Laskowska kl. VIII

Obserwując zaangażowanie młodzieży, wiedzę historyczną, współpracę, radość z własnych sukcesów, chęć bycia najlepszym, ale nie za wszelką cenę tylko w poszanowaniu innych, można z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Grażyna Szczubełek

Data dodania: 2019-09-23 14:21:01