Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – 20 listopada 2019. 30 – Rocznica Uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka

Trochę historii…

UNICEF - Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci został utworzony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 11 grudnia 1946 r. by zapewnić żywność i opiekę zdrowotną dla dzieci i matek w krajach, które zostały zniszczone przez II wojnę światową. Polski lekarz Ludwik Rajchman jest powszechnie uważany za założyciela UNICEF, był jego pierwszym prezesem.

KONWENCJA PRAW DZIECKA – uchwalona jednomyślnie 20 listopada 1989 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, w życie 2 września 1990 roku. W Polsce Konwencja zaczęła obowiązywać od 7 lipca 1991 r. W procesie tworzenia systemu ochrony dziecka kierowano się następującymi zasadami: zasada dobra dziecka, według której wszystkie działania podejmowane są w najlepiej pojętym interesie dziecka oraz zasada równości wobec prawa, co oznacza, że wszystkie dzieci, niezależnie od płci, koloru skóry, narodowości itp. mają być traktowane w sposób równy wobec prawa.

Uczniowie naszej szkoły świętowali ten dzień pod hasłem „Moje prawa ważna sprawa!”. Ubrani na niebiesko, z umalowanymi niebieskimi symbolami na twarzach, dekorowali klasy i korytarze szkolne, przygotowali bardzo wymowne plakaty, uczestniczyli w zajęciach o tematyce związanej z prawami dziecka, oglądali filmiki przygotowane przez koordynatorów UNICEF. Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę o Konwencji Praw Dziecka. Odbył sią apel, podczas którego klasy wysłuchały wierszy, obejrzały prezentację wplecioną w piosenkę o prawach dziecka oraz wysłuchały krótkiego przemówienia przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, Kacpra Majewskiego nt. łamania w wielu krajach praw dziecka lub  całkowitego braku ich poszanowania. Zasugerował on swoim kolegom i koleżankom, że mają szczęście, iż mieszkają w kraju, w którym nie ma wojny, spokojnie mogą chodzić do szkoły i cieszyć się każdym dniem.

Kulminacyjnym wydarzeniem był marsz ulicami naszej miejscowości. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Prawie 250 osób z niebieskimi balonami, wstążkami i transparentem manifestowało swoje prawa, sprzeciwiając się ich łamaniu.

Grażyna Szczubełek

Data dodania: 2019-11-21 08:00:43