Młodzi głosują – wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

„Młodzi głosują” to ogólnopolski program dla młodzieży realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, największą organizację pozarządową zajmującą się edukacją w Polsce. Projekt przygotowany przez CEO, realizowany był w naszej szkole w związku wyborami do Parlamentu Europejskiego w dniu 26 maja 2019 r. Byliśmy jedną z 460 szkół z całej Polski, które przystąpiły do tego programu. Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się w 15 - rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz w 30 – tą rocznicę częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989r. Głównym celem tego projektu było kształtowanie świadomości społecznej, odpowiedzialności oraz postawy obywatelskiej wśród młodzieży. Uczniowie mieli też zadanie: motywować wszystkich uprawnionych do głosowania: rodziców, rodzeństwo, babcie oraz dziadków, aby zdecydowali się pójść do właściwego lokalu wyborczego i zagłosować.

W szkole uczniowie przeprowadzili wybory do Parlamentu Europejskiego w dniu 23 maja 2019r, oddając swój głos na jedną z partii. Komitetów wyborczych na karcie do głosowania było 8, podobnie jak w powiecie ostrołęckim w oficjalnych wyborach.

Wybory w szkole poprzedziła kampania przedwyborcza. Całą akcję profrekwencyjną prowadził zespół uczniów z kl. III a: Damian Skórzewski, Kacper Szymański i Dominik Kopczyński. Rozwieszano plakaty i ulotki zachęcające do głosowania dorosłych mieszkańców naszej region, przysłane do szkoły przez CEO, podejmowano rozmowy z mieszkańcami oraz przedstawicielami władz samorządowych.

Na godzinach wychowawczych, wiedzy o społeczeństwie, historii i geografii odbyły się zajęcia oparte o scenariusze i materiały pomocnicze przygotowane przez CEO. Uczniowie w czasie całej kampanii przedwyborczej poznali zasady funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, jego struktur, partie polityczne i ich programy oraz zasady organizacji samych wyborów.

Grażyna Szczubełek i Dorota Śledzik

Data dodania: 2019-05-24 11:15:02