Pokochaj las pierwszego dnia wiosny

21 marca przedszkolaki z grupy „Żabki" i „Jeżyki" wybrały się na wycieczkę do lasu , aby zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. W tym dniu także uczniowie z klas I – III wraz ze swoimi wychowawcami realizowali projekt „Pokochaj las".

Punktem wyjścia do poznania zaplanowanych wiadomości był podział uczniów na grupy, postawienie pytań kluczowych, przydział zagadnień do pracy i wykonanie mapy myśli. Dzieci poznawały warstwy lasu, rozpoznawały w najbliższym terenie gatunki drzew po liściach, pokroju, owocach, korze drzew. Mierzyły obwody pni drzew.  Wiosna była porą roku, którą dzieci zajęły się szczególnie. Poznawały ją wszystkimi zmysłami na zajęciach edukacyjnych, gdzie, podzielone na grupy, wykonywały przydzielone zadania. Dzieliły się obserwacjami i zdobytą wiedzą. Poznawały życie mrówek i ich rolę w lesie. Rozpoznawały ptaki, uświadamiały sobie potrzebę ochrony ptasich gniazd. Na podstawie zdobytych wiadomości uczniowie wykonali albumy „Rośliny i zwierzęta leśne". Uczestniczyły w spotkaniu z Panem leśniczym B. Jerominkiem. Dowiedziały się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wiosną na podstawie obserwacji życia zwierząt i roślin leśnych. Dzieci zadawały dużo pytań leśnikowi i spacerowały po ścieżce edukacyjnej. Dopełnieniem naszego pobytu w lesie było ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Przeprowadzono zajęcia ruchowe z wykorzystaniem naturalnych przeszkód i przyborów, ćwiczenia oddechowe i wyciszające. Podsumowaniem projektu było wykonanie prac plastycznych na konkurs „Las domem zwierząt i roślin".

Wszystkie przedsięwzięcia, które realizowano w ramach projektu, utwierdziły nas w przekonaniu, że uczniowie posiadają bogatą wiedzę na temat lasu doskonale znają formy zachowania w lesie, potrafią właściwie funkcjonować i korzystać z darów oraz uroków otaczających nas borów.

Wychowawcy klas 0-III

Data dodania: 2019-03-22 07:44:57