Pomagamy szkole w Afryce – w Monaso

Dlaczego chcemy pomagać?

W wielu krajach Afryki edukacja nie jest obowiązkowa - jest natomiast płatna. Dlatego kształcić się mogą tylko dzieci z rodzin, które stać na opłacenie nauki. Często zdarza się, że dzieci nie chodzą do szkoły ze względu na biedę. Posyłane są przez swoich rodziców do pracy, muszą pomagać w domu, w gospodarstwie, a także pracować w polu. Niektóre pozostawione samym sobie, spędzają czas na ulicy.

Celem projektu, do którego przestąpiła nasza szkoła jest pomoc dzieciom i młodzieży do 24 roku życia, pragnącym podjąć lub kontynuować edukację w szkołach: podstawowych, gimnazjalnych, średnich, zawodowych oraz wyższych w Afryce. Projekt umożliwia dzieciom i młodzieży, których nie stać na opłacenie nauki, dostęp do edukacji poprzez długoterminową pomoc materialną. Projekt ma też za zadanie uwrażliwiać społeczeństwo w Polsce na globalne problemy świata. Pomoc finansowa przekazywana szkołom w Afryce przeznaczana jest na: opłacenie czesnego uczniom, których rodzin nie stać na opłaty, pokrycie kosztów utrzymania uczniów w internacie, dożywianie dzieci w szkole, pensję dla nauczycieli, utrzymanie budynku szkoły oraz terenu szkolnego, wyposażenie sal, zakup pomocy dydaktycznych, naukowych i sportowych.

Zarząd Samorządu Uczniowskiego odpowiedział na apel społeczności szkolnej i zdecydował, że będzie organizował comiesięczne akcje pod okiem opiekunów SU. Ich celem będzie pozyskiwanie środków finansowych na systematyczne wpłaty na szkołę w Monasao w Republice Środkowej Afryki, do której uczęszczają dzieci Pigmejów. Deklarację pomocy w imieniu uczniów podpisał opiekun SU. Zobowiązuje nas ona nie tylko do pomocy finansowej, ale również nawiązania współpracy z uczniami szkoły, którą wspieramy. Pierwszy list do naszych kolegów z Afryki został już napisany i wysłany. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.

Grażyna Szczubełek

Dorota Śledzik