Szkolny ogród zmysłów

W ramach zajęć rozwijających zdolności przyrodnicze klasy I-III uczestniczyły w projekcie „Szkolny ogród zmysłów - stymulacja sensoryczna dzieci". Dzieci projektowały ogrody, zgłębiały literaturę ogrodniczą w bibliotece jak i w klasie. Mali przyrodnicy obserwowali wygląd i zachowanie biedronki, mrówki, motyla, gąsienicy, ślimaka. Zadawali przy tym wiele pytań, odnośnie ich przystosowania do środowiska, ilości kropek na skrzydełkach, potrzeby posiadania wielu odnóży, sposobu odżywiania.  Obserwowali z bliska pierwsze wiosenne kwiaty i pączki zielonych listków. Zaspakajali swoją dziecięcą ciekawość, a odpowiedzi na nurtujące ich pytania stawały się źródłem wiedzy o otaczającym świecie przyrody. Dzieci z wielkimi przejęciem, uczestniczyły w zabawach, w których wykorzystywany był różnorodny materiał przyrodniczy, znaleziony w ogrodzie. Zbierali listki, płatki kwiatów, szyszki, korzenie, do stworzenia zielników. Każdego roku, dzieci przygotowują gotowe rozsady, sadzą cebulki roślin jadalnych i ozdobnych. W skrzynkach dzieci pielęgnują i obserwują zmiany we wzroście szczypiorku, natki pietruszki, bratków, aksamitki. Posiadając już doświadczenie w hodowli ziół w naszych kącikach hodowaliśmy zioła, które później wysadziliśmy do skrzynek w szkolnym ogrodzie zmysłów. Ponieważ w naszym ogrodzie mamy większość roślin ozdobnych, tak ziołowa rabatka stała się dla nas miejscem wspólnej pracy, ale i obserwacji oraz satysfakcji ze zbiorów zdrowych ziół. W czasie wiosennych porządków w ogrodzie dzieci chętnie grabiły trawnik, pieliły rabaty, podlewały rośliny. Poznawały narzędzia ogrodnicze, które pozwalają na dokładną pielęgnację terenu. W ogrodzie dzieci uczyły się odpowiedniego zachowania, zasad pobytu na świeżym powietrzu, bezpieczeństwa zabaw, dbałości o czystość i estetykę otoczenia. Jako podsumowanie projektu uczniowie na pikniku przed szkołą podsumowali wiadomości i umiejętności, które zdobyli w formie mapy myśli.

Barbara Bartołd

Data dodania: 2019-05-31 12:23:36