Wkręceni w pomaganie

Szkolna Drużyna Promyki nadziei” przez cały rok angażuje się w akcje charytatywne organizowane na terenie szkoły, w środowisku lokalnym oraz ogólnopolskim. W pomaganie włącza się cała społeczność szkolna począwszy od przedszkolaka do gimnazjalisty, wsparcia udzielają również nauczyciele, pracownicy i rodzice.

Sukcesywnie organizujemy wśród społeczności uczniowskiej zbiórkę zabawek, maskotek i książek, które następnie przekazujemy wraz ze świątecznymi życzeniami małym pacjentom ostrołęckiego szpitala.

Współpracujemy z Hospicjum Domowym Caritas przy kościele Zbawiciela Świata w Ostrołęce.

Pielęgnujemy posadzone żonkile na skalniku szkolnym, które przeznaczamy na sprzedaż. Pozyskane pieniądze przekazujemy na potrzeby hospicjum. Co roku sadzimy kolejne 200cebulek żonkili - kwiaty będące symbolem nadziei i pamięci o chorych w terminalnym stadium choroby nowotworowej.

Włączyliśmy się także w ogólnopolski projekt BohaterOn, którego celem było upamiętnienie powstańców warszawskich. Wysłaliśmy kartki pocztowe ze słowem „Dziękuję” do ludzi, którzy walczyli za naszą wolność.

W przeddzień Świąt Bożego Narodzenia odwiedzamy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Wrzos w Ostrołęce. Przygotowujemy montaż słowno–muzyczny, podczas którego wspólnie śpiewamy kolędy. Prezentujemy swoje często ukryte talenty aktorskie i muzyczne, a dla wielu z nas jest to także okazja, by przełamać nieśmiałość i lęk. Z rodzicami przygotowujemy świąteczne, małe drobiazgi, które przekazujemy podopiecznym domu. Wręczając upominek, składamy życzenia pełne miłości. Nikt tego dnia nie czuje się samotny! Spotkania zaowocowały postawami szacunku wobec osób starszych, niepełnosprawnych oraz chorych.

Po raz drugi wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji – Wielkanocna Akcja „Paczka”, zebraliśmy żywność i środki  czystości , które przekazaliśmy fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom” w ramach pomocy Rodakom z grodzieńszczyzny.

Zbieramy karmę dla zwierząt i przekazujemy ją do schroniska „ Canis” w Kruszewie. Przebywając z psiakami możemy je karmić, głaskać, a nawet pójść na spacer. Poznaliśmy potrzeby zwierząt porzuconych, spragnionych ciepła, bliskości i zainteresowania.

Zbieramy nakrętki oraz zużyte baterie. Cel jest szczytny, bo oprócz możliwości wsparcia charytatywnego wybranej akcji przyczyniamy się do krzewienia przyzwyczajeń segregowania odpadów. Wsparliśmy finansowo rodzinę absolwentki naszego gimnazjum- Karolinę Bacławską, której spłonął dom. Praca na rzecz drugiego człowieka pomaga nam budować własny system wartości, spędzać czas wolny w sposób wartościowy, kształtować bezinteresowność, wytrwałość w dążeniu do celu, systematyczność czy gotowość do podejmowania wyzwań. Zauważamy, że ta aktywność społeczna nie wymaga uzdolnień, często wystarczy dobry gest.

Wolontariat szkolny wpływa na każdą z kompetencji kluczowych, jednak najbardziej na kompetencje obywatelskie oraz osobiste i społeczne  . Sprzyja kreowaniu aktywnych postaw w życiu społecznym, brania odpowiedzialności za własne wybory i czyny.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i ludziom dobrej woli!

Anna Bieńkowska

Data dodania: 2019-05-30 07:36:42