23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, choroby która obecnie staje się jedną z najbardziej powszechnych.
Przy okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Depresją - chcemy zwrócić naszą uwagę, zwiększyć swoją czujność, przypomnieć sobie oraz innym, że ten problem może dotyczyć również Mnie, Ciebie lub kogoś bliskiego z rodziny lub znajomych. Ten problem może dotyczyć Ciebie - Drogi Uczniu, Ciebie - Nauczycielu, a może tez Ciebie - Rodzicu. Depresja - może dotknąć każdego! Nie liczy się wiek, wyniki w nauce, popularność czy rodzaj wykonywanej pracy zawodowej. Nie liczy się również status społeczny czy liczba znajomych na FB. Pamiętajmy o sobie, bądźmy uważni i czujni. Bardzo cienka jest granica pomiędzy zwykłym złym samopoczuciem, nastrojem czy smutkiem, który od czasu do czasu nam towarzyszy, a złym nastrojem, niepokojem czy smutkiem, brakiem chęci i motywacji do działania, który trwa dłużej niż dwa tygodnie. Jeżeli nie czujemy radości z życia, a otaczający nas ludzie nie mogą zrozumieć naszego smutku czy nastroju - to moment, aby skorzystać z pomocy specjalistów. Nie czekaj! Reaguj!
Czym może objawiać się depresja?
Oto kilka objawów:
Czujesz smutek lub przygnębienie przez większą część dnia.
Nic Cię nie cieszy.
Czujesz zmęczenie.
Apetyt się zmienił - nic nie smakuje, nie masz apetytu lub odwrotnie.
Źle sypiasz.
Czujesz rozdrażnienie, wszystko Cię denerwuje.
Nie możesz się skupić.
Czujesz się gorszy od innych.
Odczuwasz niepokój i napięcie.
Nie akceptujesz siebie.
Czujesz spadek energii.
Masz zaburzenia koncentracji.
Wszystko straciło sens, nie widzisz wyjścia z sytuacji.
Miewasz czarne myśli… myślisz o śmierci.
To wszystko mogą być objawy choroby depresyjnej. Jej przyczyna może być zaburzenie chemii w mózgu, procesy biochemiczne, czynniki genetyczne, wpływ środowiska zewnętrznego, w tym sytuacja rodzinna lub stres wywołany np. sytuacją szkolna lub rodzinną dziecka.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest to 2 najpoważniejsza choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn śmierci. Dlatego pamiętajmy - pomagajmy sobie i innym. Pozwólmy sobie na pomoc. Pomagajmy innym, nie bądźmy obojętni. Nie bójmy się terapii. Skontaktujmy się z psychologiem, terapeutą, specjalistą, czy skorzystajmy z wizyty u lekarza psychiatry.
Znajdziesz również pomoc na https://www.forumprzeciwdepresji.pl
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116111
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka -800121212
Pamiętajmy! Pomagajmy!
Polecane strony www dot. depresji:
https://wyleczdepresje.pl/ - projekt zrealizowany ze środków finansowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach programu pn. Program Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020.
https://forumprzeciwdepresji.pl/
Psycholog - Natalia Deptuła
Pedagog specjalny - Milena Małkowska
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!